Victron BlueSolar PWM-LCD&USB 12/24V-10A Charge Controller
SKU: SCC010010050 Learn More»
CALCULATE SHIPPING:
Accessories
Sold Out
Express Shipping Price Match Guarantee Customer Reviews
Product Description
Victron BlueSolar PWM-LCD&USB 12/24V-10A Charge Controller, 5 Year Warranty.
Please Note: The image shown is not the correct image for this model.
Specifications:
Battery Voltage 12/24 V with automatic system voltage detection
Rated charge current 10A
Automatic load disconnect Yes
Maximum solar voltage 28V / 55V
Self-consumption < 10 mA
Load output Manual control + low voltage disconnect +timer
Protection
Battery reverse polarity (fuse)
Output short circuit
Over-temperature
Overload protection
Shut down after 60 s in case of 130% load
Shut down after 5 s in case of 160% load
Short circuit: immediate shut down
Grounding Common positive
Operating temp. range -35 to +60°C (full load)
Humidity (non-condensing) Max 95%
Charge voltage 'absorption' 14.4V / 28.8V
Charge voltage 'float' 13.7V / 27.4V
Low voltage  load disconnect 11.2V / 22.4V
Low voltage load reconnect 12.6V / 25.2V
Voltage 5V
Current 2A (total from 2 outputs)
Protection class IP20
Terminal size 6 mm² / AWG10
Weight 0.15kg
Dimensions (d x w x h) 36 x 169 x 96 mm
Victron PI12/2000 Product Card
Product Manual
Specifications
SKU SCC010010050
Brand Victron
GTIN 8719076046189
Warranty Period: 5 Years
Product Category Solar Charge Controllers
Charge Current (A) 10
Voltage 12/24 V with automatic system voltage detection
Dimensions 36 x 169 x 96 (D x W x H)
Amps 10
Humidity Max 95%
Protection Battery reverse polarity (fuse), Output short circuit, and Over temperature
Operating temperature range -35 to +60°C (full load)
Charge voltage 'absorption' 14.2V/28.4V