Seaflo Portable 12V 70psi Washdown Kit. SFWP1-045-070-41
SKU: 800-03320 Learn More»
CALCULATE SHIPPING:
In stock, dispatch 1 - 2 days Express Shipping Price Match Guarantee Customer Reviews
Product Description
SEAFLO Portable 12V 70psi Washdown Kit, SFWP1-045-070-41, 3 Year Warranty. It's high performance and simple installation makes it easy to use and carrying tanks with you becomes unnecessary!
Kit Includes:
  • Pump with adjustable presure switch and quick attach connections
  • Adjustable hose spray gun for cleaning
  • 2m Inlet Hose
  • 6m UV-protected Coiled Hose Coil
  • 2.4m wiring harness
  • Tool case
Features & Benefits:
  • Easy to use, store and carry on
  • Built-in by pass valve
  • Smooth flowing
  • Quiet operation
  • 16 AWG, 4.5" long leads
Product Brochure
Product Manual
Specifications
SKU 800-03320
Brand Seaflo
Warranty Period: 1 Year
Product Category Water Pumps Other
Voltage 12V
Product Q&A
Ask Us a Question
Warranty
    For details relating to this product's warranty CLICK HERE
Delivery
    For details relating to our delivery process CLICK HERE
Seaflo 33 Series 45PSI Diaphragm Water Pump
Seaflo 33 Series 45PSI Diaphragm Water Pump, 2 Year Warranty
1 Reviews
Free Shipping
Flojet 12V Triplex Water Pump, C-Tick Quad Fittings
Flojet 12V Triplex Water Pump, C-Tick Quad Fittings, 1 Year Warranty